Dünya Ekonomi Siyaset Son Dakika

İYİ PARTİ YÖNETİMİ TANITI

İYİ PARTİ YENİ YÖNETİMİ BASININ KARŞISINA ÇIKTI Hendek İYİ parti teşkilatı üçüncü kongresinin ardından ekibi ile birlikte yerel basının karşısına çıktı. İlçe başkanı Bayındıri yönetim kadrosunu basına tanıştırdı. Yeni yönetimde..

İYİ PARTİ YÖNETİMİ TANITI

İYİ PARTİ YENİ YÖNETİMİ BASININ KARŞISINA ÇIKTI

Hendek İYİ parti teşkilatı üçüncü kongresinin ardından ekibi ile birlikte yerel basının karşısına çıktı. İlçe başkanı Bayındıri yönetim kadrosunu basına tanıştırdı. Yeni yönetimde ev hanımlarından avukata, emekli bürokratlardan işçiye, emekli memurlardan emekli esnafa kadar toplumun her katmanından insanların yer alması dikkat çekti.

İYİ PARTİ  YENİ YÖNETİMİ BASININ KARŞISINA ÇIKTI

6 YEREL GAZETECİ KATILDI

İlçe başkanı Bayındır, kısa bir teşekkür konuşmasının ardından her soruya açık olduğunu belirterek basın mensuplarından gelen soruları yanıtladı. Bayraktepe mahallesinde Deniz cafede yapılan tanışma toplantısına ilçemiz gazetecilerinden Hendek Şafak  gazetesini temsilen biz, Hendek gündemden Gürkan Özer ve Kadir Kazın, Hendek son haberden  Bülent Yaman, Yenihendek haberden  Ekrem Sarı ve Sakaryadan haber adına da Ahmet köse katılım gösterdi.

İLK HEDEFİMİZ GENEL SEÇİMLER  SONRASI  BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Kendine olan özgüveninden kaynaklanan yapısı ile ilçede bundan böyle meydanın boş olmadığını, yapılan her doğruyu alkışlayacaklarını ancak yapılan her  yanlışı kamuoyu duyurmayı da bir görev bildiklerini vurguladı. Bayındır, öncelikli hedef olarak  genel seçimlere odaklandıklarını, ilerleyen süreçte de 2024 yılı yerel seçimleri olduğunun altını çizerek 2024 yılı yerel seçimlerinde Hendek Belediye Başkanlığını kazanmak olduğunun altını çizdi.

ŞİMDİLİK 1070 ÜYEMİZ VAR, PARTİMİZE TEVECCÜH OLDUKÇA YÜKSEK

Bayındır, partisinin üçüncü kongresini bitirdiklerini belirterek yeni yönetim kadrosu ile kaldıkları yerden yollarına devam ettiklerini söyledi. Basın mensuplarından gelen soruları yanıtlayan Bayındır, partisinin 1070 üyesi olduğunu, bazı üyelere kendilerinin gittiğini  bazı vatandaşlarında parti binasına gelerek üye kaydı yaptırdıklarını ifade etti. Üyelik kayıtlarında yaşadıkları sıkıntılar olduğunu ifade eden Bayındır; “ sıkıntımız şu oluyor bazı vatandaşlarımız hali hazırda başka bir siyasi partinin üyesi olarak görülüyorlar kayıtlarının e devlet üzerinden silinmesi konularında zaman kaybı yaşıyoruz” diye konuştu.  Bayındır, yılbaşından sonra tamamen sahaya ineceklerini, ilçenin değişik bölgelerinde, mahalleler bazında  açacakları standlarla üye kayıtlarının hızlı bir şekilde yapılacağının da müjdesini verdi. Bayındır, genel seçimlerde ilçe genelinde birinci parti olmayı hedeflediklerini ifade etti.

91 MAHALLENİN 80’NİNDE MAHALLE BAŞKANLARIMIZI BELİRLEDİK

Bayındır bir diğer gazeteciden gelen soru üzerine , 91 mahallenin 80’ninde mahalle başkanlarını belirlediklerini ve seçime hazır olduklarını söyledi. Partilerde kadın kollarının büyük görevler üstlendiklerini vurgulayan Bayındır,  “evet bayanlar biz erkeklerden daha fazla fedakarlık ediyorlar ve saha çalışmalarına katılıyorlar bunun farkında ve bilincindeyiz.” Dedi.

GENEL SEÇİM SONUÇLARI YERELİ ETKİLEYECEK

Toplantıda bir diğer gazeteciden gelen gelen; “ yerel seçimlerde millet ittifakı olarak tek adayla mı seçime katılacaksınız yoksa kendi partinizi temsilen bir adayla mı katılacaksınız?” sorusuna yanıt veren Bayındır, “ilk öncelikli hedefimiz genel seçimler, yereldeki stratejimizi genel seçim sonuçları belirleyecek. Genel merkezin bu konuda görüşü ne olacak onu zaman belirleyecek,  yerel seçimlere ittifakla mı yoksa kendi adayımızla mı gireriz bu konu genel merkezimizin tasarrufundadır. ” dedi.

BELEDİYE TAKİBİMİZ ALTINDA

Bayındır,” tüm belediye meclis toplantılarını kayıt altına alarak izliyor ve arşivliyoruz. Alınan kararları ve ihaleleri yakından takip ediyoruz. İnşallah genel seçimlerden sonra  belediye meclis toplantılarına ve kent konseyinin çalışmalarını mercek altına alacağız. “ dedi.

BELEDİYE ÇALIŞMALARINI YORUMLAR MISINIZ?

Toplantıda gazetecilerden gelen soru üzerine bayındır; “ yazılı ve görsel basından takip ettiğimiz kadarı ile belediye başkanı borç ödemeye gelmemiş. İnşallah mevcut borcumuzu artırmaz, en azından aldığı gibi bıraksın bu bizim için yeterli. Belediye bütçesinin yıllık 100 milyon olduğu açıklandı. 3,5 yılda 350 milyon yapar. Bu süreçte belediye  ihale ile satttığı yerlerden yaklaşık 40-45 milyon gelir elde etti. Belediye giderlerini düşelim, hadi 300 milyon olsun. 45 milyon da borçtan düşmesi lazım. Görünen o ki borç daha çok çoğalmış, bildiğim kadarı ile 120 milyonun üstünde borç yükü var.” Dedi.

YER SATIŞLARINA TARAF DEĞİLİZ

Bayındır; “ Ben satılan yerlerin satışına taraf değilim. Ülkemizde bazı belediyeler ellerindekini satmak yerine tarım ürünü ekiyorlar ve bugün oralarda 400 gr ekmek 1 TL. Biz neden bunu başaramıyoruz? Bu işin Ak partilisi CHP’lisi olmaz. Ovacık’tan gelip Tunceli beleidye başkanı olan başkanda benzerini yapıyor. Bu nedenle siz yeterki yapmak isteyin.” Dedi

20 TON PATATES DAĞITTILAR DAĞITIMI BİR VAHİMDİ

Bayındır; “ Hendek Belediyesi patates üretimini geçen bir denedi, ancak yüzlerine gözlerine bulaştırdılar. Vatandaşa dağıttıkları 20 ton patates dağıtımı bile vahimdi. Bütün mesele insanın vicdanı ile alakalı. “ diye cevapladı. Açıklamalarına devam eden Bayındır; “  belediye başkanı Babaoğlu’nun göreve gelirken  ( BENİM HENDEK SEVDAM VAR )  demişti, Allah’tan sevdası buymuş! Birde kabusu olsaydı yanmıştık!!! Merkez içerisinde bir tane asfaltlama yok, köy gurup yollarını büyükşehir yapıyor, onunda üstüne konuyorlar. Bizi saf mı zannediyorlar? Biz görmüyor muyuz? “diye konuştu.

TAŞ, ÇAKIL, KUM, TUĞLA,ÇİMENTO SATIŞ DEPOSU ŞİKAYET KONUSU

Toplantıda parti yönetimi kadrosunda olan  Bahattin Nalbant söz aldı ve kendisinin Atatürk Parkının altında ikamet ettiğini, eski AK parti ilçe başkanı A.Kemal Sofu’nun kardeşi Süleyman Sofu’nun  satış deposunun bulunduğunu, defalarca şikayet etmelerine rağmen ruhsatsız bir şekilde  inşaat malzemelerini satmasına  yerel yönetim tarafından müsaade edildiğini iddia ederek sözü dönemin belediye başkanı Ali İnci’ye getirerek; “ Ali İnci başkan döneminde Akova mahallesinde  inşaat malzemeleri satışları için depolama alanı oluşturmuştu”

BABABOĞLU BEN HALLEDİYORUM DEDİ 3,5 YIL GEÇTİ HALA HALLEDİLMEDİ

Aynı Ali İnci, bir ortamda vatandaşlara; “ ben ilçe merkezindeki bütün inşaat malzemesi satışı olan yerlerin ruhsatlarını iptal ettim” dediğini belirtip; “ ama Süleyman Sofu halen burada satış yapıyor, tatil günü Pazar günü bile sabahın 8,5’uğunda   kepçe sesinden,gürültüden uyuyamıyoruz,  yazın bahçeye asılan çamaşırlar çıkan kiremit ve tuğla tozundan kurumadan yeniden kirleniyor, bazı komşularımızın psikolojisinin bozulduğunu ileri sürerek, bu bize reva mı?” sorusunu dile getirdi ve bu konuyu Babaoğlu’na ilettiklerini, başkanında kendilerine ; “ TAMAM ABİ HEMEN HALLEDİYORUM!” dediğini, aradan üç yıl geçmesine rağmen işyerinin çalışmasına devam ettiğini belirtip Babaoğlu’nun mesajının hala telefonunda durduğunu iddia etti. Aynı vatandaş, kendisine şikayet üzerine  eski AK parti meclis gurup sözcüsü Hamit İsmailoğlu’nun geldiğini, “ne yapmamız gerekiyorsa yapalım ama burası burda dursun yine” babında konuştuğunu iddia etti.

DOSYAMIZ HENDEK BELEDİYESİNDE BEKLETİLİYOR

İYİ Parti yönetim kurulu üyesi  Bahattin Nalbant son olarak konuyla ilgili olarak söyleminde mahalleden bu işyerinin kaldırılması noktasında ilçe kaymakamlığına imzaları verdiklerini, kaymakamlık tarafından valiliğe aktarıldığını oradan da Hendek Belediyesini gönderildiğini öğrendiklerini belirterek; “  şikayet dosyamız Hendek Belediyesinde duruyor. Buı kadar süre geçmesine rağmen hiçbir bilgilendirme de yok bir işlemde” diyerek sözlerini sonlandırdı.

HENDEK EHLİNE EMANET BİLBORDLARDA YAZIYOR UYGULAMADA YOK

Bu arada konuya giren Bayındır;  “bir işi yaparken herkese adil ve eşit davranırsan bir problem çıkmaz. Yarın kendini rahat bir şekilde savunabilirsin ama adam kayırmaca olduğu müddetçe iki yakamız bir araya gelmiyor. Bizim işi ehline vermekten anladığımız bu. Yani bilbordlarda yazılı olan  “HENDEK EHLİNE EMANET” sözü sadece bilbordlarda yazıyor, uygulamada yok “ dedi.

YARIN KANTARA ÇIKTIĞIMIZDA AK KOYUN KARA KOYUN ORTAYA ÇIKACAK

Bayındır,  “bu arkadaşlar göreve gelirken belediye herkese açık olacak, kapılar kapanmayacak. Gidiyorsun muhatap bulamıyorsun! Kavga mı edeceksin? Yarın düğünde cenazede yüz yüze geleceksin. Kavga çözüm değil. Sonuçta hepimiz Hendek’de yaşıyoruz. Allah ıslah etsin demekten başka ne diyelim? 1,5 seneleri kaldı, onlarda görev sürelerini doldursunlar, onlarda yarın halkın kantarına çıkacak bizlerde. Vatandaş takdirini kullanacak, kararını verecek. O zaman ak koyun kara koyun ortaya çıkacak. ” dedi.

Bayındır, şimdilik bu süreçte çok sayıda vatandaşın suskun olarak beklediklerini, “yerel seçimlere 6 ay kala herkes konuşmaya başlayacak, ama yazık Hendek’in 5 yılını heba ettiler. Hendek şu anda mahalleden farksız” olduğunu iddia etti.

KAVŞAKTAKİ ÇALIŞMA 4 KEZ YAP BOZA UĞRADI, NEDEN?

Acil Eylem Trafik Planı konusunda da açıklşamada bulunan İYİ Parti ilçe başkanı Bayındır; “ trafiği daha karmaşık, keşmekeş haline dönüştürdüler. Yolları daralttılar, hiç değilse park izni verme. Park izni verince hepten daralıyor. Vergi dairesinin arkasındaki dönel kavşakta aynı işi 4 kez yap boz yaptılar. Zeki Cömert parkının bir arkasındaki kavşakta itfaiye aracı dönemiyor, orada ya bir yangın olsa bunun müsebbibi kim olacak? Tamam kaldırımları genişlet insanlar rahat ve güvenli yürüsünler, ama ilçemizde bir gerçek var  % 60 insanlar gidecekleri yere araçlarıyla gidiyorlar. Bunu da düşünmek hesap etmek gerek” diye konuştu.

İLÇENİN SORUNLARI KONUSUNDAKİ GÜNDEMİNİZİ BASINLA NEDEN PAYLAŞMIYORSUNUZ?

Bir başka basın mensubu da Bayındır’a;  “ilçemizdeki muhalefet partilerinden CHP bazı sorunları kamoyuna taşıyor, gündem yapıyor, siz İYİ parti olarak bu tür girişimlerde neden bulunmuyor bu tür eleştirileri basınla paylaşarak neden kamuoyuna duyurmuyorsunuz ? “ sorusuna da Bayındır; “ o onların siyaset tarzı, biz zaten bunları konuşuyoruz. CHP’nin bir siyaset tarzı vardır, biz ise gittiğimiz yerlerde vatandaşlarımıza ev sohbetlerinde  anlatıyoruz. “ demesi üzerine soruyu soran basın mensubu bu kez; “ bu tür basın açıklamalarında neden ketum davranıyor basınla paylaşmıyorsunuz?” sorusunu yöneltmesi üzerine Bayındır; “ olabilir ancak benim düşüncem , ben tek tek evlere gidip insanların elini sıkmadan bu tür açıklamada bulunmayı düşünmedik. Basının görüş ve eleştirilerine de açığız bu söyleminizi dikkate alacağız ve bundan sonra bu tür açıklamalarımızı basınla da paylaşırız” diyerek basın mensubunun eleştirisine hak verdi.

SİZİN DÖNEMİNİZDE ADAM KAYIRMACILIK OLACAK MI?

Aynı basın mensubu; “ az önce adam kayırmak doğru bir siyaset biçimi değildir dediniz. Velev ki İYİ Parti ilçede belediye başkanlığını kazandı sizin döneminizde size oy veren ya da yakın çevrenizden insanlara ayrımcılık yapacak mısınız? “ sorusu üzerine Bayındır; “ biz kişilerde liyakata bakarız. Bir kişi isterse İYİ partili olsun, eğer Hendek içerisinde kum, çakıl, tuğla , kiremit satılması yasaklanmışsa herkes bu kurala uyacak ve satılmayacak” diye yanıtladı.

KEMALİYEDE KENTSEL DÖNÜŞÜMDEKİ KONUT SAHİPLERİ YILLARCA FAZLA ELEKTRİK VE SU ÜCRETİ ÖDEDİLER

İlçe Başkanı Bayındır; “ Kemaliye mahallesinde sürümcemede kalan Kentsel Dönüşüm alanındaki vatandaşları yüksek elektrik ve su ücreti ödemeleri hususunu vekilimiz Ümit Dikbayır gerek Büyükşehir gerekse Sakarya Valiliğine müracaatta bulunup  7 yıl süren sorunun giderilmesi yönündeki çabalar nihayet sonuç verdi ve vatandaşlarımız ödemelerde normale döndü. Vatandaşın suçu neydi?  Bunların hakkını kim ödeyecek?  Bu vekilimizin bir başarısıdır ama ne hikmetse bunlar çıkıp bu sorunu biz hallettik diyerek sahiplendiler. Vatandaş her şeyi görüyor, biliyor”

ALLAH NASİP EDERSE BUNUN HESABINI SORARIZ

Bayındır, “ inşallah Allah bize nasip ederse bizde bunun hesabını onlardan sorarız. Kemaliye neresinden tutsanız elinizde kalıyor. Başlangıç güzeldi süreç fena işledi.  Yapılan 3 binaya baktığımızda kimisi  6, kimisi 7 kat, kendi içlerinde bile adaletsizlik var” dedi.

TOKİ’NİN  TOPLU KONUT HAMLESİNİ SAHİPLENDİLER!

Toplu konut konusunda da açıklamalarda bulunan Bayındır; “  bu arkadaşlar halkımıza bildiğim kadarı ile 1000 sosyal konut sözü vermişlerdi. Ama olmadı, olacağıda yok zaten. Bunlar TOKİ’nin açıkladığı konut hamlesini sanki kendileri yapıyormuşcasına sahiplendiler. Aynı büyükşehirde olduğu gibi. Büyükşehirin  ilçemizde yaptığı yatırımları bizim projemiz diye sahiplenmeyi hüner sanıyorlar. Böylede olsa sözleri 1000 konuttu , TOKİ’nin açıkladığı 220 daire gerisi 780 daire ne olacak?” diye sordu.

CUMHURBAŞKANIMIZIN TEBLİKATINA AYKIRI HAREKET EDİYORLAR

Selman Dede mesire alanındaki hayvanat bahçesinin  yerel yönetim sorumlusu Babaoğlu’nun “ HAYVAN HAPİSHANESİ” olarak niteleyerek mevcut hayvanat bahçesini yıkması konusunda da görüş ifade eden İYİ Parti İlçe Başkanı Fatih Bayındır; “ Cumhur İttifakı belediyesi olan Hendek Belediyesi ne üzücüdür ki Cumhurbaşkanımızın talimatına aykırı hareket etmekte bir beis görmüyorlar. Hayvanat bahçesini bundan önceki belediye başkanımız Ali İnci kurdu. Güzeldi. Orada o zamanlar 10 tür hayvan varsa senin yapacağın, yapman gereken hayvan çeşitliliğini coğrafi konum düzleminde çoğaltmandıor, mevcudu yıkmak değil. Bütçeyi gerekçe gösterip hayvanat bahçesini yıokmakta nedir? Hendeğimizin imkanları çok, sen yeterki bakmak iste…Bu iş vicdanla alakalı “ diye konuştu.

SÜLEYMAN SEBA SPOR KOMPLEKSİNİN TEMELİ ATILACAKTI

Süleyman Seba Spor merkezi konusunda da görüş belirten Bayındır; “  Fen Lisesinin de temelinin 1 yıl gecikme ile atıldığına atıfta bulunarak; inşallah spor merkezi Fen lisesi gibi olmaz! Muhtemelen seçim üstüne denk getirerek ben hizmet yapıyorum diyerek halka mavi boncuk dağıtacak, ama biz 3,5 yıldıor neden yatıyorsun diye sormayacak mıyız?  Madem imkanın vardı neden yapmadın? “ sorusunu yönelterek cecapladı.

HENDEK ANADOLU LİSESİNİN YIKIM KARARI

Bayındır; “ Hendek Anadolu Lisesinin yıkım kararından haberdar olmadığını, yıkım kararını öğrenci velilerinden öğrendiğini yemin ederek ifade etti. Oysa ben basınla paylaşmış olduğum belgeyi Hendek Belediyesinden aldım. Orada tarihler açık açık yazılı, belediye başkanının nasıl haberi olmaz?”

YALAN KONUŞMANIN ANLAMI NE?

Bayındır; “ Kendi bünyende olan evraktan bir habersen o daha da vahim. Bildiğin bir şeyi yeminle destekleyerek neden bilgim yok diyorsun?  Şunu deseydi olurdu. Evraktaki tarihlere bakıldığında kendisinden önceki belediye yönetimi tarafından bakanlığa verilmiş bir evrak. Bu benden önceki belediye döneminde seçime 1 ay kala bakanlığa  verilmiş, bizim dahlimiz yok deseydi anlardık. Yalan konuşmanın anlamı ne? “ sorularını yönelterek cevapladı.

D-100 DEKİ BATTI ÇIKTI PROJESİ

Bayındır; “ İlçemizi ortadan ikiye bölen uluslararası D-100 karayoluna  bir battı çıktı yapılacağını seçim beyannamesinde halka söz veren yönetim sadece vaadler veriyor. Yasalar buna müsaade etmiyor. Kaldı ki bu tür proje Ulaştırma Bakanlığının bütçesi ile yapılabilir. Belediyenin buna bütçesi yetmez zaten. Diğer belediye başkan adaylarınında bu yöndeki projeleri gerçekçi değil. Mesafe bu projeyi tünele sokuyor, battı çıktı değil. Battı çıktıları ışıklı kavşaklarda yapabilirsin ancak. Yıllardır böylesi projeler diğer belediye başkanlarınında seçim vaadlerinde yer almasına rağmen yıllardır kimse hayata geçiremedi”

SELMAN DEDE ETKİNLİKLERİ VE AKIBETİ!

Bayındır , gelen bir soru üzerine;  geleneksel hale gelen Selman Dede etkinliklerinin bu yönetimde sekteye uğradığının altını çizdi ve ; “  başkan Babaoğlu, bu yıl için halka mecliste canlı yayında  fakir fukara ailelerin çocuklarının orada sünnet edileceğinin sözünü vermişti. Kırkpınar öncesi yağlı güreş programları hepsi sekteye uğratıldı. Bunları anlamış değilim. Bunları defaatle başkan Babaoğlu’na sorduğumuz halde cevap vermiyorlar, veremiyorlar” diye konuştu.

2020 TARİHİNDEKİ İÇME SUYUMUZDA MEYDANA GELEN KOKU

Bayındır,  bir basın mensubu tarafından sorulan ; “ 2020 yılı içerisinde isale hattımızda meydana gelen suyumuzdaki koku konusunda Büyükşehir Belediyesi başkanı Ekrem Yüce tarafından Babaoğlu’na isale hattında yaşanan gelişmelerle ilgili olarak basına kapalı olarak brifing verildi, detayları anlatılmıştı. Ertesi gün Babaoğlu’nun Dikmen Balkaya mevkiinden video yayını yaparak sudaki kokunun nedenini sormasını nasıl açıklıyorsunuz?” sorusuna verdiği yanıt oldukça ilgi çekici oldu.

YA YÜCE YA DA BABAOĞLU YALAN KONUŞUYOR!

Bayındır;  “ bu konuda ya Büyükşehir Belediye Başkanı yalan konuşuyor ya da Hendek Belediye Başkanı yalan konuşuyor” demesi üzerine bir başka basın mensubu bunun müsebbibinin SASKİ olduğunu söylemesi üzerine Bayındır;  “valla ben Saski maski tanımam. Hendek Belediye Başkanını tanırım. Vatandaş bu başkana benim hakkımı her türlü koru diye oy vermiş mi vermiş. Başkan oy verenin de vermeyenin de hakkını korumak zorunda. Çık kamuoyuna açıklamanı yap kardeşim. Hala konu muamma bilinmiyor. Kimin ne yaptığı belli değil.”dedi.

SÖZ VERDİĞİ HALDE BİZE ARAÇ, İAŞE VE  AKARYAKIT DESTEĞİ VERMEDİ

Toplantıda bulunan bir SAKE üyesi  Halit Kayıkçıoğlu söz aldı ve bir sitem bir şikayetini dile getirdi. Kayıkçıoğlu;  “Ben Arama Kurtarm SAKE  personeliyim. Çok sayıda arama kurtarma olaylarında görev aldım. Marmaris yangınına gitmek için Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’ndan araç,iaşe ve akaryakıt desteği istediğimizde bize sonraki günün sabahı gelmemizi, araç vereceklerini  söylediler. Sabah gittiğimizde bizde araba yok, siz oraya gezmeye mi gidiyorsunuz, tatile mi gidiyorsunuz? “ Diye söylediler.

“Biz SAKE ekibi olarak kendi imkanlarımızla Marmaris yangınına desteğe gittik. Ben ve ekip arkadaşlarım yangının ortasında kaldık, ben dumandan zehirlendim .”

”Başkan Babaoğlu, bizi TV’lerde görünce bize telefon etti, herhangi bir şeye ihtiyacınız var mı? Diye,  bizde kendisine sizden hiçbir isteğimiz yok diyerek telefonu kapattık. Orada biz ekip olarak yangının tam ortasında kaldık, belki bizler orada hayatımızı kaybedebilirdik. Biz orada ekip arkadaşlarımız kendi kendimizi kurtardık.”

BABAOĞLU SÖZ VERDİ, EVRAKLARIMIZI HAZIRLADIK, İMZAYI ATMADI

Döndüğümüzde belediye başkanı Babaoğlu bize; “ ben sizi belediyeye alacam, sözleşmelerinizi yapacam.” Dedi. “Bizde bunun üzerine bütün gerekli evraklarımızı hazırladık, iş sadece başkanın imzasına kaldı. O imzayı atmadı ve biz SAKE olarak şu anda belediyeyi temsil edemiyoruz” iddiasında bulundu.

KETEM HAYAT MERKEZİ

Toplantının sonlarına doğru programa KETEM koordinatörü Nejat Aydın    katıldı. Aydın; “ Bu tür toplantılar bizler için çok önemli erkeli bayanlı olan bu toplantılara katılarak devletimizin projesini vatandaşlarımıza duyurmak adına bu toplantıların bizim için önemi çok büyük” diyerek başladığı konuşmasında Kanser araştırmaları ve ön tanı konularında bilgiler aktardı.

KANSER ERKEN TANI MERKEZİ NEDİR?

Aydın; “ Kanser taramalıarının 4 basamaktan oluştuğunu önemli olanın daha hasta olmadan erken tanı yaptırmak yarın yaşanabilecek çaresizliklerin önüne geçilebilmektedir. Hedefimiz vatandaşlarımıza ön tanı ve tedavi imkanını sunmaktır. Halka ulaşabilmek, halkı bilgilendirmek ve duyarlılık kazandırmak, farkındalık oluşturmak  adına yaptığımız bu projemizde her şey devletimiz tarafından ücretsiz olarak sağlanmaktadır. Birinci evrede yakaladığımız başarı oran % 95 düzeyinde. Yani hastalıkta ikinci evreye gelmeden bazı palyatif tedbir ve tedavilerle sağlıklı olarak hayatına devam ediyor. Böylece  vatandaşlarımız 2.,3.cü ve 4’cü evreleri görmüyorlar. Bunun nedeni üçtür,

1-Sosyolojik,

2- Ekonomik ve

3 –Psikolojik nedenleri vardır.  

Kanserden ölüm oranlarına baktığımızda erkeklerde kalın bağırsak kanserinden ölüm ikinci sırada, bayanlarda  meme kanseri de üçüncü sırada yer almaktadır. Kanser ihmale gelen bir hastalık değilidr. Kanserden korkmayalım geç kalmaktan korkalım” diyerek erkek-bayan her vatandaşımızı  ön tanı için KETEM’e gelmeleri yönünde çağrıda bulunması ile  parti tanışma toplantısı da sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL